Poznajcie Augustinę, która rozpoczęła swoją karierę zawodową w ramach naszego Programu Stażowego w Eryku. Zadaliśmy jej kilka pytań, aby dowiedzieć się jak wygląda jej kariera w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn.
Jak zaczęła się Twoja przygoda i co zainspirowało Cię do kontynuowania kariery jako elektryczka?
Gdy byłam dzieckiem, uwielbiałam bawić się częściami elektrycznymi. Często tworzyłam wyimaginowane połączenia z kabli. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że mogę pójść w kierunku techniczno-elektrycznym. Gdyby ktoś zapytał mnie, kim chce zostać jak dorosnę, odpowiedziałabym że chcę być lekarzem. Dopiero po ukończeniu szkoły średniej zdecydowałam się zgłębić temat elektryczności.
Z jakimi wyjątkowymi wyzwaniami musiałaś zmierzyć się, w tym zdominowanym przez mężczyzn zawodzie i jak sobie z nimi poradziłaś?
Czasami czuję, że muszę coś komuś udowadniać – ale wiem, że jestem dobra w tym co robię, więc nie stanowi to dla mnie większego problemu. Chcę pokazać, że płeć nie decyduje o tym, czy ktoś jest dobry w pracy, czy nie. Nawet jeśli jestem jedyną kobietą elektryczką na budowie (co prawie zawsze ma miejsce) to skupiam się po prostu na ciężkiej pracy. Gdy pokochasz to co robisz i poświęcisz czas na opanowanie potrzebnych umiejętności, nic nie będzie w stanie Cię powstrzymać przed robieniem tego bez wysiłku. To ważne, żeby wszyscy w pracy traktowali się dobrze, niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną czy kobietą. Dzięki temu wszyscy będziemy mogli dobrze wykonywać swoją pracę.
Czy możesz opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach związanych z uczestnictwem w Programie Stażowym Eryka?
To wspaniałe przeżycie. Do tej pory brałam udział w kilku międzynarodowych projektach i zebrałam wiele pomysłów i doświadczeń. Każdy nowy krok i każda nowa wiedza, którą zdobywam przypominają mi, że jeszcze wiele przede mną. Po przyjeździe z Nigerii, przystosowanie się do standardów pracy w Europie zajęło mi trochę czasu. Cieszę się z tego, jak daleko zaszłam.
Jakie umiejętności nabyłaś i jak planujesz zastosować je w przyszłości?
Nauczyłam się czytać plany. Potrafię wykonywać pełne połączenia na przenośniku z wykorzystaniem planu/dokumentacji, konstruować koryta kablowe itd.
Mentoring często odgrywa kluczową rolę w rozwoju zawodowym. Jak to wyglądało u Ciebie?
Każdy trener lub Team Leader, z którym pracowałam, okazywał mi wsparcie i chęć uczenia mnie nowych rzeczy, a także naprawiania moich błędów. Odgrywa to ważną rolę w moim procesie uczenia się.
Jakie są Twoje oczekiwania w stosunku do Programu Stażowego?
Życie samo w sobie jest ciągłym procesem uczenia się. Dzięki Erykowi zdobyłam kolejne umiejętności. Nie mogę się doczekać, aby jeszcze bardziej poszerzać moją wiedzę i szlifować umiejętności.
Jaką wiadomość chciałabyś przekazać innym młodym kobietom, które mogą być zainteresowane podobną ścieżką kariery?
Nie widujemy zbyt wielu kobiet w tej dziedzinie i miło byłoby zobaczyć, że to się zmienia. Zachęcam więcej kobiet do podjęcia śmiałego kroku i rozpoczęcia tej przygody. Dacie sobie radę! 😊
Dla wszystkich młodych kobiet na całym świecie historia Augustiny może być świadectwem, że nie ma rzeczy niemożliwych i nie ma branż, w których nie dadzą sobie rady. W przyszłości nie możemy się doczekać, aby mieć znacznie więcej kobiet techników, a także stażystek w naszym Programie Stażowym, którego celem jest wspieranie młodych talentów z Afryki.
Ważne jest, aby niezależnie od płci ludzie nauczyli się wykorzystywać swój potencjał, rozświetlać swoje aspiracje i przekraczać bariery, które ich powstrzymują.