Whistleblower
Login
Inteligentny Rozwój
Instalacje dla budownictwa

Instalacje elektryczne przy sarkofagu ochronnym w Czarnobylu

Nasza firma brała udział w wykonaniu instalacji elektrycznych największego na świecie ruchomego sarkofagu ochronnego (New Safe Confinement) w Czarnobylu. Nowy sarkofag został nasunięty na starą konstrukcję nad reaktorami jądrowymi i zabezpiecza teren przed promieniowaniem jądrowym na 100 lat.

Zakres prac:

  • Instalacje elektryczne przy konstrukcji gigantycznego nowego sarkofagu, zabezpieczajęcego miejsce tragedii w 1986r.

Cytat

„Już w początkowym etapie planowania poświęciliśmy wiele czasu i wysiłku analizie standardów bezpieczeństwa podczas tego projektu. Dopiero gdy zyskaliśmy pewność, że nasi technicy nie będą narażeni na promieniowanie znacznie silniejsze, niż w przeciętnej europejskiej metropolii oraz że obowiązują najwyższej jakości procedury bezpieczeństwa, zaakceptowaliśmy umowę. ” Cezary Miller, Dyrektor operacyjny, Eryk

Od 2018 roku sarkofag jest największym ruchomym obiektem lądowym na świecie. Imponująca konstrukcja sarkofagu – Arki, ma 108 m wysokości i 168 m długości. Waży około 36 tysięcy ton, 3,5 razy więcej niż Wieża Eiffla. Konstrukcja jest tak ogromna, że nakryłaby amerykańską Statuę Wolności, podstawę wieży Eiffla czy piłkarski Stade de France w Paryżu. Nowy sarkofag zakrył zniszczony reaktor nr 4 i starą betonową konstrukcję.

Od wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie w 1986 r. minęło ponad 35 lat, a pierwszy sarkofag ochronny wybudowany w 1986 r. i zaprojektowany na 30 lat, został zastąpiony bardziej trwałą konstrukcją izolacyjną. Umożliwiło to rozpoczęcie porządkowania i zabezpieczania znajdujących się pod spodem reaktorów jądrowych.

W 2005 roku przetarg wygrało francuskie konsorcjum, a prace rozpoczęły się w 2010 roku. Eryk (wówczas BIC Electric) został zaproszony do wykonania instalacji elektrycznych potężnego sarkofagu. Nasi pierwsi technicy rozpoczęli pracę na miejscu w Czarnobylu wraz z końcowym etapem budowy, w listopadzie 2017 roku. W sumie mieliśmy na miejscu 26 techników.

Nasi technicy pracowali przy instalacjach elektrycznych specjalistycznego sprzętu wewnątrz łuku, co pozwoliło, po zakończeniu budowy, usunąć starą osłonę i oczyścić znajdujące się pod nią reaktory bez narażenia ludzi na promieniowanie – każdy proces odbywał się ze sterowni na zewnątrz sarkofagu.

Niespotykana na światową skalę konstrukcja ma zabezpieczyć miejsce tragedii i jego okolice na kolejne 100 lat.

Więcej
Eryk logo Eryk logo