Po pierwsze: gratulacje wygranej w zawodach!
A dziękuję bardzo. W Polsce obecnie toczy się liga Footgolfa gdzie zaplanowano 8 imprez cyklicznych na których każdy z zawodników zdobywa punkty w zależności od tego które miejsce zajmie. W moim przypadku były to trzecie zawody polskiego „touru”, trzeci raz znalazłem się na podium, ale po raz pierwszy na jego szczycie! W klasyfikacji generalnej obecnie zajmuje mocne drugie miejsce, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Do końca wyścigu pozostało jeszcze sporo dystansu 😊 Proszę o trzymanie kciuków bo na szali jest tytuł Mistrza Polski za rok 2021 😊.
Zacznijmy od podstaw: co to jest FootGolf?
Gra jest podobna do golfa, z wyjątkiem tego, że gracze używają piłki nożnej zamiast piłki golfowej, a piłka jest kopana, a nie uderzana kijem. Oczywiście dołki do FootGolfa mają znacznie większą średnicę niż te do golfa. Gracz, który ukończy pole z najmniejszą liczbą strzałów/kopnięć, wygrywa. Pierwsze uderzenie musi być wykonane z tzw. pola „tee”, a bunkry z piaskiem, drzewa, woda i wzgórza muszą zostać przekroczone lub ominięte, aby dotrzeć do dołka. Gra jest rozgrywana za pomocą regulaminowej piłki nożnej. Ponieważ piłki do piłki nożnej nie latają tak daleko, jak piłki golfowe w jednym uderzeniu, FootGolf jest rozgrywany na dołkach krótszych, niż te używane w golfie. Zaobserwowano, że w porównaniu do golfa, FootGolf jest zdecydowanie szybszą grą, bardziej dostępny, no i nie wymaga drogiego sprzętu.
Jak to się stało, że zacząłeś grać w FootGolC
W piłkę nożną grałem chyba całe swoje życie 😊. W wieku 18-21 lat grałem w Polsce na poziomie który pozwalał nawet na tym zarabiać. Odkąd przeprowadziłem się do Irlandii w 2004 roku, kontynuowałem piłkę nożną tylko na poziomie amatorskim, grając głównie na sztucznej trawie. Po wielu kontuzjach musiałem i z tego zrezygnować, ale zawsze rozglądałem się za jakimś nowym sportem/hobby, które skradnie moje serce. Stało się tak w styczniu 2018 roku. Pojechałem zagrać na „Dzień Otwarty FootGolfa” w Irlandii. Byłem pod wrażeniem tego, jak dobrze zorganizowano imprezę, jak trudna może być to gra i jak dobrzy w nią są doświadczeni gracze, którzy tam przyjechali 😊. Podczas imprezy przedstawiciel irlandzkiego związku FootGolfa ogłosił kalendarz imprez, w których każdy mógł wziąć udział i potencjalnie zakwalifikować się do reprezentacji Irlandii, która weźmie udział w grudniowym turnieju Mistrzostw Świata. To był mój cel od pierwszego dnia – dostać miejsce w tej drużynie, odwiedzić Maroko i tam uprawiać mój ukochany, nowy sport.
Początek był bardzo trudny. Doświadczeni gracze wyprzedzali mnie umiejętnościami o lata i wiedzieli jak wygrywać turnieje. Na ich tle byłem tylko debiutantem, w dodatku testującym różne style, sprzęt i wiele innych najróżniejszych czynników. We wspomnianym roku 2018, w sumie rywalizowało około 60 zawodników, a drużyna na Mistrzostwa mogła składać się tylko z 12 osób. Nie byłem wystarczająco dobry, aby zakwalifikować się jako gracz rankingowy po 6 imprezach gdzie zdobywano punkty do tabeli. Moją jedyną i ostatnią szansą na bilet do Marrakeszu było wygranie finałowej imprezy typu „Match Play” zorganizowanej dla wszystkich graczy, którzy nie zakwalifikowali się z rankingu. Tylko zwycięzca tej jednodniowej imprezy miał szansę reprezentować Irlandię. I ja właśnie wygrałem to wydarzenie pokonując 40 innych graczy tego dnia 😊.
To było spełnienie marzeń i fascynujące kolejne 4 miesiące treningów przed wyjazdem na moje największe wydarzenie sportowe w historii.
Te 10 dni w Afryce to coś, co zapamiętam na całe życie. Zająłem 145. miejsce na świecie i był to drugi najlepszy wynik wśród wszystkich irlandzkich graczy 😊. Podczas tego turnieju nabyłem sporo wiedzy, doświadczenia i narodziło się też tam kilka przyjaźni. Tak wyglądał mój pierwszy sezon w FootGolfie… a od tamtej pory było już tylko lepiej 😊
Wiele wygranych turniejów, wiele innych zakończonych dobrym występem i bycie graczem z absolutnie top5 w Irlandii przez ostatnie 2 lata (również reprezentowanie Irlandii podczas Mistrzostw Europy w Wielkiej Brytanii w 2019 roku).
Ile czasu potrzeba, by opanować zasady?
Możesz zacząć od razu: wystarczy przynieść przyzwoite buty piłkarskie (halówki lub multikołki) i piłkę nożną. W ciągu pierwszych 30 minut gry poznasz najbardziej podstawowe jej zasady 😊. To gracze wokół ciebie są sędziami. Dlatego nazywam to jednym z najczystszych sportów, ponieważ nie ma żadnej strony trzeciej, która może cię ukarać lub nie, a także nie jest to sport kontaktowy. Technicznie to ty, twoja piłka, doświadczenie, nastawienie psychiczne i dyspozycja dnia, determinują czy wygrasz, czy nie. Nikt inny tak naprawdę nie może mieć na to wpływu. W przypadku wydarzeń o większym znaczeniu należy przestrzegać bardziej rygorystycznych zasad, ale możesz nauczyć się wszystkiego w zależności jak bardzo Cię ta dyscyplina zainteresuje😊.
Czy poleciłbyś jakieś ciekawe linki?
Tak!
-> Match play ad –click here.
-> Match play event final –click here
Jak wygląda sytuacja FootGolfa w Europie? Kto jest leaderem?
Europejski i światowy FootGolf stale się rozwija. Z roku na rok powstaje coraz więcej stowarzyszeń w danych krajach. Szczególnie Europa ma tu bardzo silną pozycję na mapie FootGolfa. Kraje takie jak Włochy, Francja, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Słowacja, Węgry, Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia i kilka innych, dominują w tym sporcie. Stworzyły one dużo pozytywnej atmosfery wokół tej dyscypliny i wraz z rosnącym zapleczem mogą poszczycić się wieloma świetnymi zawodnikami, ambasadorami sportu i mistrzami. Angielski gracz Ben Clarke jest obecnie numerem 1 na świecie. Jest też wicemistrzem świata z 2018 roku. Francja ma najlepszą drużynę, co udowodniła zdobywając złoto na tym samym wydarzeniu. Włosi mają najlepszego seniora (ponad 45 lat), a z kolei Angielka jest zdobywczynią złota z Maroka i jednocześnie najlepszą zawodniczką na świecie.
Wszystkie te stowarzyszenia pod egidą FIFG (Międzynarodowa Federacja FootGolfa) są w stanie stworzyć niezwykle ciekawy kalendarz wydarzeń, w którym można doświadczyć gry na najwyższym poziomie sportowym.
Niestety w Polsce nie mamy tyle szczęścia. Polski Związek FootGolfa (PFFG) powstał 17 sierpnia 2016 roku w Gdańsku. Główny Celem Federacji jest rozwój sportu FootGolf w Polsce, przyciągnięcie większej liczby graczy do niego i zachęcać więcej pól golfowych do otwarcia swoich bram do gry. Federacja od samego początku posiada własne pole golfowe w Postołowo Golf Club, gdzie rozgrywane są mecze ligowe i inne wszelkie wydarzenia. Jest to piękne 9-dołkowe pole z ogromnym
potencjałem rozwoju. Niestety obecnie w Polsce mamy tylko to jedno pole aktywnie wspierające FootGolf. Na tym etapie jest czynnych około 50 FootGolistów biorących udział w lidze i innych turniejach. Jak dotąd konkurują tylko indywidualnie, ale szukamy możliwości rozwoju klubów, abyśmy mogli również iść naprzód z rozgrywkami klubowymi. Co ciekawe, w planach dalekosiężnych FIFG jest wprowadzenie tej dyscypliny jako pokazowa na Igrzyska Olimpijskie 😊
Zachęta dla przyszłych graczy? Co takiego jest w FootGolfie?
Nie wiem co jest decydującym czynnikiem dlaczego tak bardzo FootGolf mnie wciągnął. Oto kilka z nich: czyste współzawodnictwo, podróże i poznawanie nowych ludzi, uprawianie sportu w pięknych okolicznościach przyrody i na świeżym powietrzu, sport indywidualny gdzie jak na dłoni widać Twój progres jeśli poświęcisz na trening trochę czasu 😊
Poza tym nie jest to sport dla wybitych piłkarzy czy golfistów. Każdy może spróbować i przekonać się jak świetna może to być zabawa. Podobnie jest z wiekiem. Przekrój tutaj spokojnie może wynosić 5-90 lat 😊 Ze wszech miar polecam Ci FootGolf i zachęcam do kontaktu jeśli masz jakieś pytania i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej.
Jakie masz plany na przyszłość w FootGolfie?
szyscy wiemy, doświadczając pandemii Covidu, na świecie wszystko może się bardzo szybko zmienić. Ostatnie 18 miesięcy było raczej smutne i demotywujące dla naszego sportu, w którym tak wiele podróży międzynarodowych ma kluczowe znaczenie. Skupiam się teraz na planach na najbliższe 18 miesięcy.
Główne cele osobiste to:
1. Odwiedzić 10-12 dużych europejskich turniejów i znaleźć się w pierwszej 50-tce w europejskim rankingu
2. Zakwalifikować się do Mistrzostw Świata w 2023 w USA, reprezentując tam Polskę. Wynik w Top 50 były również celem głównym. Zostać także mistrzem Polski 😊.
3. Znaleźć 2-3 sponsorów, którzy pomogą mi finansowo w powyższych planach 😊.
4. Rozwijać sport w Polsce i zorganizować duża imprezę Polish Open raczej prędzej niż później.
5. Pozostać w formie i zdrowiu 😊
Powodzenia!