“Chodzi o to, by być profesjonalnym”. Eryk otrzymał certyfikat ISO 45001:2008. Jest to międzynarodowy standard w obszarze Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Nowa norma ISO 45001 zastępuje wymagania OHSAS 18001 (która traci ważność w marcu 2021) i zapewnia kompatybilność z nowymi wydaniami norm Systemu Zarządzania Jakością (ISO:9001:2015) i Środowiskowego ( ISO 14001:2015), które w Eryku wszystkie spełniamy. Tym razem proces certyfikacji przebiegał w znacznie inny sposób.
Zapraszamy do przeczytania rozmowy z naszym zespołem HSEQ na temat certyfikacji ISO 45001 oraz o tym co to dla nas oznacza – wewnętrznie i na zewnątrz.
Jacek Kukuła, HS Specialist, współpracuje z Erykiem od 3,5 lat. Konsultantem w obszarze BHP jest już ponad 14 lat. Natalia Janowska, drugi członek duetu HSEQ, jest w Eryku Quality & Lean Managerem i jest odpowiedzialna za wszystkie procedury HSEQ i audyty. Jest z nami od 3 lat. Wspólnie stanowią doskonały, doświadczony i kompetentny zespół w zakresie Zarządzania Jakością, Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, i kwestiami związanymi z ochroną środowiska. Jak widać na zdjęciu, oboje lubią sport – Natalia: kite surfing, Jacek: wycisk na siłowni😊.
Co nowy certyfikat ISO oznacza dla nas i dla naszych partnerów?
W skrócie, oznacza to więcej wewnętrznego zaangażowania naszych pracowników, większą otwartość na sugestie i opinie, więcej konsultacji. Oznacza to także– zarówno dla nas jak i naszych klientów i partnerów biznesowych, że jesteśmy w tej kwestii dojrzali, że mamy wysoką świadomość zagrożeń i możliwości prewencji. Jest to także zobowiązanie do monitorowania statystyk, ciągłego uświadamiania naszych pracowników w aspekcie bezpieczeństwa pracy itd. Inaczej mówiąc, chodzi o to by być poważnym, profesjonalnym partnerem biznesowym – mówi Natalia.
Firma, aby stać się respektowanym partnerem, musi funkcjonować wg. określonych standardów. To jest w dzisiejszych czasach konieczność. … A audyt daje firmie możliwość spojrzenia na siebie z zewnętrznej perspektywy i często pomaga wyłapać rzeczy, których nie widać tak łatwo od wewnątrz – dodaje Jacek.
Jak oceniacie podejście Eryka do kwestii BHP?
Poziom świadomości i dojrzałości jest bardzo wysoki, ale oczywiście zawsze znajdzie się coś, co można poprawić- mówi Natalia. Top Management w Eryku jest bardzo zaangażowany, a to bardzo pomaga! Jacek dodaje: przełożenie teorii na rzeczywistość nigdy nie było proste, a audyt daje nam jeszcze więcej motywacji by to osiągnąć.
Jak najlepiej to osiągnąć Natalia?
To wszystko wymaga pewnego wysiłku nas wszystkich: edukacji, kontroli, motywacji, wdrażania i egzekwowania procedur itd.
Zdalny audyt znakiem czasów
Tym razem audyt został przeprowadzony cyfrowo, co zwróciło uwagę i wzbudziło zaciekawienie wielu naszych pracowników biurowych. My również byliśmy bardzo ciekawi jak ten proces wypadnie w porównaniu z poprzednimi audytami. Okazało się, że nie było ani łatwiej, ani trudniej – w tym roku było po prostu zupełnie inaczej.
Było to dla nas wyzwaniem, ale równocześnie był to najbardziej odpowiedni format dla obecnej sytuacji: bardzo BEZPIECZNY! Zarówno my, jak i audytorzy odkryliśmy, że wiele procesów, w tym certyfikację, można wykonywać wirtualnie – powiedziała Natalia.
Jacek potwierdził, mówiąc: Ta formuła jest zupełnie inna niż dotychczas, ale posiada wiele zalet. Jak powiedziała Natalia – pasuje do obecnych czasów i jest bezpieczna. Jednak z drugiej strony, oczywiste jest, że nie wszystko można pokazać za pomocą wirtualnych narzędzi. Czasami zdarza się również, że coś nie zadziała – np. urządzenie lub połączenie internetowe.
Zgodnie dodają: Udało nam się, zrobiliśmy to!
Czy audyt cyfrowy, to trwałe rozwiązanie na przyszłość?
Biorąc pod uwagę zrównoważony rozwój, wirtualne audyty oszczędzają wielu zasobów i zarówno Jacek, jak i Natalia sądzą, że mogą one być rozwiązaniem lub przynajmniej częściowym rozwiązaniem na potrzeby przyszłych audytów. Jak stwierdziła Natalia: Wszystko jest wykonalne. Cyfrowe audyty z perspektywy firmy są bardziej opłacalne, natomiast z perspektywy obu stron: zapewniają oszczędność czasu, ponieważ eliminują podróże. No i co najważniejsze, są przyjazne dla środowiska.
Jacek, nadal jeszcze nie do końca przekonany, jeśli chodzi o audyty zdalne, ale dostrzega w nich duży potencjał, szczególnie dla firm międzynarodowych. Audyt zdalny jest zawsze łatwiejszym rozwiązaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę kwestie logistyczne – mówi.
Recepta na zachowanie spokoju, w czasach Covid-19
Przez panującą pandemię, od wiosny zmagamy się z nową rzeczywistością i obecnie najczęściej skupiamy się na działaniach związanych z Covid-19. Podczas ostatniego audytu, doświadczyliśmy że Eryk całkiem dobrze dostosował się do nowej rzeczywistości. Zmieniliśmy wiele nawyków i procedur w naszej pracy, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Jednym z podjętych środków bezpieczeństwa jest testowanie naszych pracowników (biurowych oraz techników), gdy tylko pojawia się taka potrzeba. Jak powiedziała Natalia: jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę, możemy uniknąć zakażenia. Jeśli unikniemy zakażenia, możemy czuć się bezpiecznie. Chcemy, aby każdy z naszych pracowników czuł się bezpiecznie w Eryku.
Jacek martwi się, że wkraczamy w trudniejszy i bardziej niebezpieczny okres, w którym na pewno doświadczymy kolejnych restrykcji. Bardzo ważne jest, aby każdy z nas miał większą świadomość tego co się dzieje, stosował się do obowiązujących reguł i pomagał innym czuć się bezpiecznie.
Łatwiej powiedzieć, niż zrobić? Zapytaliśmy Natalię i Jacka jak być na bieżąco, pozostać spokojnym i nie zwariować.
Przede wszystkim: zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem codziennym – mówi Jacek. Nie popadajmy w paranoję, nie izolujmy się sami w domu – pozostańmy spokojni i żyjmy dalej swoim życiem. Musimy dostosować się do nowej rzeczywistości bez wpadania w panikę, ale również bez ignorowania tego co się obecnie dzieje. Nie możemy lekceważyć statystyk, informacji oraz ostrzeżeń podawanych przez władzę.
Natalia kontynuuje:
Musimy pamiętać o najważniejszej mantrze dzisiejszych czasów: dezynfekcja, dystans, maseczki. Musimy wierzyć, że jeśli będziemy o tym pamiętać to sytuacja się w końcu poprawi…
… i dodaje na koniec: … Każdy z nas jest wolnym człowiekiem I może wierzyć w co chce. To, co dzisiaj powinno przyświecać nam wszystkim to odpowiedzialność społeczna! Musimy pamiętać, że wciąż za mało wiemy o koronawirusie, a wszystkie interpolacje pokazują jak wielka jest jego skala. Pamiętajmy o tym, że zbyt frywolną postawą możemy narazić kogoś na utratę zdrowia, a nawet życia. Jest to fakt. Również niepodważalny, jak ten, że ziemia NIE jest płaska.😉